To warto wiedzieć o naruszeniu należytej staranności przez lekarza
Współczesna medycyna z jednej strony zaskakuje możliwościami, z drugiej szokuje niezrozumiałymi działaniami na niekorzyść pacjentów. Te winny być obiektywnie oceniane. Kiedy zostanie wykazane, że popełnione czyny wynikały z niezachowania należytej staranności, poszkodowany może ubiegać się o rekompensatę za postępowanie, niezgodne z wiedzą medyczną specjalisty. W jakich okolicznościach mówimy o powstaniu…
Kiedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dobrym wyborem?
W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się na temat upadłości konsumenckiej, która jest ogłaszana przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Co daje skorzystanie z prawa do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej oraz czy to rozwiązanie jest korzystne w każdym przypadku? Między innymi na powyższe pytania odpowiadam w poniższym wpisie. Zapraszam do lektury….
Rodzaje błędów lekarskich i dochodzenie odszkodowania za ich popełnienie
Kiedy pacjent zgłasza się do placówki medycznej, oczekuje pomocy na należytym poziomie. Obdarzając lekarza zaufaniem i powierzając mu swoje zdrowie, mamy prawo liczyć na profesjonalizm i fachowe wykorzystanie posiadanej wiedzy. Niestety, sytuacje, gdy specjalista się myli. Pacjent, który dozna szkody w wyniku błędu w sztuce lekarskiej, ma prawo ubiegać się…
Pomoc Kancelarii Adwokackiej w likwidacji spółki z o.o. Dowiedz się więcej!
W przypadku ustania bytu prawnego sp. z o.o., czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy przeprowadzić odpowiednie czynności likwidacyjne. Aby zakończyć interesy i w prawidłowy sposób rozwiązać spółkę, przedsiębiorca musi dopełnić licznych formalności. Najlepiej, gdy skorzysta on z pomocy prawnej. Dlaczego? Odpowiadamy poniżej. Prawnik dobrze zna procedurę postępowania likwidacyjnego spółki Kiedy…
Kiedy sprawa mandatowa trafia do Sądu – co dalej?
Osoba, którą schwytano podczas popełniania wykroczenia lub uznano za winną danego czynu, może zostać ukarana poprzez nałożenie na nią mandatu karnego. Wysokość grzywny zależy od charakteru wykroczenia, co jest ujęte w aktualnym tzw. taryfikatorze mandatów. Każdy, kto został uznany za sprawcę zdarzenia i nie czuje się winnym, ma prawo do…
Błąd w sztuce lekarskiej a znaczenie opinii biegłego lekarza
Mimo, że w Polsce medycyna rozwija się w dość szybkim tempie, każdego dnia mają miejsce sytuacje, naruszające prawa pacjentów. Nieprawidłowe postępowanie personelu medycznego lub lekarza, w wyniku którego osoba licząca na pomoc zostaje poszkodowana, jest błędem, za który należy się rekompensata. Zanim jednak Sąd nakaże wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia, konieczne…
Odpowiedź na pozew
Pozwany otrzymuje odpis pozwu z Sądu i z reguły w ten sposób dowiaduje się, o tym, że sprawa zawisła przed Sądem i o treści powództwa. Sąd z reguły zobowiązuje pozwanego do wniesienia w określonym terminie odpowiedzi na pozew. W odpowiedzi na pozew rozwodowy pozwany może przedstawić swoje stanowisko w…
Pozew o rozwód – wymogi formalne – jak i co napisać
Jeśli już zapadnie decyzja o rozwodzie koniczne jest napisanie pozwu rozwodowego. Trzeba napisać go w taki sposób, aby zawierał wszystkie wymagane przepisami elementy, a nadto, aby został wniesiony do właściwego Sądu. Do jakiego Sądu wnosi się pozew? Pozew o rozwód wnosi się do Sądu Okręgowego ostatniego wspólnego miejsca…
Kiedy można iść do Sądu z pozwem o rozwód? Przesłanki rozwodu.
Aby wytoczyć skuteczny pozew o rozwód, czyli taki, który nie zostanie przez Sąd oddalony, jako przedwczesny, koniczne jest zwrócenie uwagi na to, czy zaistniały przesłanki do rozwodu. Przesłanki te możemy podzielić na pozytywne i negatywne. Do pozytywnych przesłanek należą te wymienione w art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego….
Rozwód
I. Rozwód – wprowadzenie Kiedy skorzystać z pomocy prawnika przy rozwodzie lub separacji. W sytuacji, gdy rozwód lub separacja staje się koniecznością, warto je przeprowadzić sprawnie i w sposób jak najmniej dolegliwy dla małżonków, a w szczególności dla dzieci. Są sytuacje kiedy małżonkowie nie mają…